Masaż tkanek głębokich - wykonywany nie tylko na mięśniach, tak jak w masażu klasycznym, lecz także na tkance łącznej otaczającej mięśnie i organy wewnętrzne.

Kontrola pozycji ciała w przestrzeni odbywa się poprzez otoczki powięziowe. Uraz, nawykowa postawa lub okazywanie nastawienia emocjonalnego może zniekształcić układ pionowy poszczególnych segmentów ciała, Wtedy to całość otaczającej wszystko osłony powięzi powierzchniowej musi dostosować się, aby zapobiec rozpadnięciu się segmentów ciała. W celu zmniejszenia lokalnych naprężeń są one "rozpraszane" na większych płaszczyznach poprzez siatkę powierzchni powięziowych. Skutkiem przenoszenia patologicznych napięć dochodzi do pogrubienia powięzi.

W specyficznych sytuacjach oprócz przemieszczenia poszczególnych segmentów ciała może dojśc do sklejenia ze soba płaszczyzn powięzi z następowym zmniejszeniem ich sprężystości. Istotą rmasażu tkanek głębokich jest przywróćenie stanu równowagi w wielowymiarowyach układach powięziowych. Klasyczna terapia składa się z sesji łączących techniki manualne z reedukacją ruchową. W trakcie zabiegu terapeuta wykonuje silne, zdecydowane ruchy "wgniatając" w ciało dłonie, palce i łokcie, a nawet uderzając pięsciami.

www.pzla.pl
www.piotr-malachowski.pl
www.tomasz-majewski.pl
www.hotelbrzoza.pl
www.greete.ee
www.deeptissuemassagemanual.com